ارتفاعات شهرستان قروه
با توجه به اینکه شهرستان قروه در منطقه ای سردسیر و کوهستانی قرار دارد، دارای ارتفاعات بسیاری می باشد.
موقعیت کوهستانی، جهت چین خوردگیها و نحوه تابش خورشید، در میزان پوشش گیاهی این ناحیه موثر است. اکثر دامنها پوشیده از گیاهان معطر و چند ساله هستند.
از جمله منطقه بدر و پریشان که منطقه ای کوهستانی است و از کوههای صخره ای، دره های کم عمق، تپه ماهورها و ارتفاعات بهم پیوسته تشکیل یافته است که دامنه تغییرات ارتفاعی آن بین 2000تا 3298 متر متغیر است. کوههای بدر، پریشان، یوسف سیاه، شعبان کچل، پنجه علی، دروازه.... از مهم ترین کوههای منطقه می باشند.
حدود 30 درصد منطقه صخره ای و مابقی تپه ماهور است و شیب منطقه نیز بالای 30 درصد می باشد.
این منطقه  دارای چشمه های فراوانی می باشد که می توان چشمه شاه پسند، چشمه های شمالی کوه بدر، چشمه کبود، چشمه پناهگاه پریشان را نام برد.
به دلیل فراوانی چشمه های موجود گونه های جانوری و گیاهی منطقه جهت تامین آب مورد نیاز خود با مشکلی مواجه نمی باشند.
منطقه حفاظت شده بدر و پریشان با مساحت 43000 هکتار در ضلع جنوبی شهر قروه و با فاصله 12 کیلومتر از آن واقع شده است.
این منطقه مجموعه ای از ارتفاعات بهم پیوسته با پوشش گیاهی مناسب و گونه های جانوری مهمی چون کل و بز می باشد.
به منظور حفظ این گونه ها و چشم اندازهای طبیعی و بسیار زیبای آن، از تاریخ 1375 به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.
به دلیل پتانسیل بالای منطقه از نظر وضعیت زیستگاه و گونه های موجود و به منظور حفاظت و برنامه ریزی شده بهتر در اوایل سال 1385 منطقه مذکور به منطقه حفاظت شده بدر و پریشان ارتقاء یافت.
قسمت عمده این منطقه در حوزه استحفاظی شهرستان قروه واقع شده و قسمتی از آن نیز در حوزه استحفاظی شهرستان سنقر  می باشد اما مسئولیت حفاظت از آن به عهده اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قروه می باشد.


گونه های جانوری منطقه:
پستانداران: بزکوهی، کل، روباه،گرگ، شغال، گراز، جوندگان، خرگوش...
پرندگان: قرقی،طرقه، دلیجه، شاهین، عقاب، سار گپه، کبوتر سانان، جغد، کلاغ نوک سرخ، شبگرد، کبک و ...
خزندگان: لاکپشت، مار، مارمولک ها و ...
گونه های جانوری مذکور از جمله حیات وحش شناخته شده منطقه می باشند. این منطقه به دلیل شرایط توپوگرافی خاص، تنوع شکل زمین و دارا بودن صخره های متعدد محل امنی برای حیواناتی مانند کل وبز می باشد.
  دامنه کوه پریشان پوشیده از انواع گیاهان متنوع می باشد.
گونه های گیاهی:
گون، مرزه، کما،انواع لاله ها، نخود سیاه، گیاهان علفی چند ساله، درخچه بادام وحشی، ریواس، نسترن وحشی، جگن و سازو، زنبق، فرفیون، میخک، کنگر، شکر تیغال، گل ماهور، زول، شقایق، جاشیر، کلاه میر حسن، گندمیان، کنگر فرنگی، انواع گونه های گرامینه(پوا، ملیکا، استیپا و....)
منبع: منطقه حفاظت شده بدر و پریشان قروه
تهیه و تنظیم: محمود خزائلی کارشناس اداره حفاظت شده محیط زیست شهرستان قروهمعرفی کوه پریشان
  کوه پریشان در جنوب شرقی شهرستان قروه واقع شده است. برای رسیدن به دامنه این کوه،باحرکت از شهرستان قروه، ابتدا 10 کیلومتر از مسیر جاده همدان طی می شود سپس به سمت راست تغییر مسیر داده(جاده فرعی کنار پادگان قدس) و پس از عبور از روستاهای میهم سفلی و علیا(تا این قسمت جاده آسفالت بوده و ادامه مسیر شن ریزی می باشد)، ولی آباد و نعمت آباد به دامنه کوه پریشان می توان رسید.
  این کوه از چهار قله صخره ای تشکیل شده که بلندترین آن قله پریشان می باشد که از دور همانند کوهانهای شتر (دوکوهانه) نمایان است وارتفاع آن 3100 متر می باشد و صخره های آن از ارتفاع 2800 متری شروع و تا قله ادامه دارد.
مسیرهای صعود به قله
  در تابستان تا روستای نعمت آباد را می توان با ماشین رفت و مسافت از آنجا تا پناهگاه حدود یک ساعت و نیم می باشد. فاصله پناهگاه تا قله 2- 3 ساعت است.

 
 در زمستان اکثر اوقات به سبب بارش برف راه بسته است و ماشین تا روستای میهم علیا می تواند برود، در نتیجه باید پیاده به  روستای ولی آباد و نعمت آباد رفت و از آنجا به طرف پناهگاه حرکت نمود که این مسیر حدود 3 -4 ساعت می باشد و از پناهگاه تا قله هم 3 – 4 ساعت است.


 
فعالیت کوهنوردان شهرستان قروه بر روی دیواره پریشان :

کوهنوردان این شهرستان بیش از10 مسیر دشوار را صعود نموده اند و در 4 مسیرآن چندین کارگاه نیز تعبیه نموده اند همچنین صعود زمستانه مسیر تیغه شرقی جزو این فعالیت ها می باشد.


مسیرهای گشایش شده تیغه شرقی پریشان

مسیرهای صعود به قله


اولین صعود رسمی گروه کوهنوردی قاجر به قله پریشان در تابستان 1354 صورت گرفته است.


نفرات از راست به چپ:طیب صالحی-نوخاص خسروی-مرحوم یعقوب نجفی-محمود مرادی-عطا طاهری


امیدنعمتی اولین خردسال (سه ساله ) صعود کننده به قله پریشان(1370)
پناهگاه پریشان
  در سال 1369 به همت و یاری کوهنوردان یک باب پناهگاه در ارتفاع 2400 متری ساخته شد که هر ساله در فصول مختلف، پذیرای صدها نفرکوهنورد از اقصی نقاط کشور می باشد. چشمه آبی در فاصله 250 متری،  قسمت غربی پناهگاه وجود دارد.
قله های قابل دسترسی به پناهگاه پریشان، بدر، خرسه ریه، سه زرده، دروازه، شعبان کچل،شعبان غده و یوسف سیاه می باشد.   
  مصالح بکار رفته در این پناهگاه، بلوک و سیمان است و 25 مترمربع وسعت دارد و حدود 23 نفر ظرفیت دارد.

مراحل ساخت پناهگاه پریشانمنبع:روابط عمومی گروه کوهنوردی قاجر قروه

برچسب‌ها: ارتفاعات قروه, پریشان

قسمت آخر: معرفی شیشاپانگما چهاردهمین قله مرتفع جهان با ارتفاع 8013 متر

نام کوه: شیشاپانگما، گوزنتیان

موقعیت جغرافیایی: 28،35عرض شمالی _ 85،78 طول شرقی
محل قرار گیری: تبت
بهترین ماههای صعود: آوریل، می و آگوست، سپتامبر
اولین صعود: 1964 میلادی
نزدیکترین فرودگاه بین المللی: کاتماندو، نپال
ارتفاع: 8027 متر، 26،289 فیت

شیشاپانگما با ۸۰۱۳ متر ارتفاع بعنوان چهاردهمین کوه ۸۰۰۰ متری و تنها ۸۰۰۰ متری مستقل در تبت شناخته می شود، که به طور کامل در داخل خاک کشور چین(در تبت مرکزی) قرار دارد، اما به طرز عجیبی نزدیک ترین ۸۰۰۰ متری به کاتماندو، پایتخت نپال است و تنها ۸۰۰۰ متری است که از این شهر دیده می شود. در زبان تبتی به معنای "قله ای بر فراز دشتهای پوشیده از چمن" می باشد. شیشاپانگما آخرین کوه ۸۰۰۰ متری صعود شده می باشد (بدلیل بسته بودن مرزهای تبت بر روی خارجیها صعود به آن توسط دیگران امکان پذیر نبود) در نهایت در سال ۱۹۶۴این کوه توسط کوهنوردانی از تبت و چین صعود شد. پس از اشغال تبت توسط چینی ها تلاش شد تا نام "کوسنگ تسان فنگ" بر روی کوه نهاده شود.اما این تلاش شکست خورد و در نهایت همان نام تبتی شیشاپانگما رسمیت یافت.
نخستین صعود
شیشاپانگما نخستین بار در ۱۹۲۱ از فاصله حدود ۴۵ کیلومتری توسط هیئت شناسایی انگلستان دیده شد، پس از آن هم مورد توجه تمامی هیئتهایی که برای صعود اورست به بخش جنوبی فلات تبت پای نهادند قرار گرفت. در۱۹۴۵ اشنایدر و هارر که از کمپ زندانیان جنگ دوم جهانی گریخته بودند این کوه را نقشه برداری کردند. سپس در ۱۹۴۵ بیل تیلمنانگلیسی تیمی کوچک را در جبهه غربی شیشاپانگما رهبری کرد. در این تیم تنسینگ نورگی که بعدها به همراه سر ادموند هیلاری نخستین صعود اورست را انجام داده بود نیز عضویت داشت. تا سال ۱۹۶۱ این کوه که در منطقه ممنوعه تبت بود تنها از دور توسط تعدادی زمین شناس عکسبرداری شد.
اما در ۱۹۶۱، زمانیکه سایر ۸۰۰۰ متریها فتح شده بودند، چینی ها تیمی را برای شناسایی عازم بخش شمالی کوه کردند. در ۱۹۶۳ تیم شناسایی تا ۷۱۶۰ متری کوه بالا رفت.یکسال بعد یعنی در ۱۹۶۴ چینی ها با گروهی متشکل از ۲۰۰ نفر شامل کوهنورد، باربر و البته تعدادی دانشمند علاقمند به محیط به منطقه بازگشتند. کوهنوردان این تیم از زمستان قبل در اردو بسر می بردند و نوعی کمپ نظامی از جمله اجازه گرفتن از مافوق و شنا کردن در آب سرد را تحمل نموده بودند. آنها برای حمل راحتتر بار تا ۵۹۰۰ متر جاده احداث کردند و البته کار خود را با احداث یک سینما در کمپ ۵۹۰۰ کامل کردند. تیم تا ابتدای تیغه ۳ کمپ برپا کرد. دو کمپ نیز روی تیغه و تا ۷۷۰۰ متر برقرار شد. در ۲ می ۱۰ کوهنورد از جمله وانگ فوزو از اعضای تیم سال ۱۹۶۰ جبهه شمالی اورست که البته کمی بالاتر از کمپ ۲۰ متر روی یخ سقوط کرد توانستند پس از ۴.۵ ساعت به قله برسند. آنها قله را هرمی برفی توصیف کردند که روی تیغه ای شرقی-غربی قرار گرفته. بعدها و با صعودهای بی شمار غربی ها به این کوه، صعود چینی ها همانند ادعای ۱۹۶۰ صعودشان در شب به اورست و قرار دادن نیم تنه مائو روی قله و البته با توجه به نداشتن عکس صعود، با شک روبرو شد. البته آنها عکسهایی داشتند که تنها کوهنوردان به همراه آسمانی آبی در آن مشخص بود. با اینحال شرح صعودشان نشان می داد آنها حداقل تا انتهای تیغه صعود کرده اند. با اینحال امروزه همچنان این صعود بعنوان نخستین صعود شیشاپانگما شناخته می شود.
نخستین قربانی
سال ۱۹۸۳ شیشاپانگما نخستین قربانی خود را گرفت. فریتز لوشینگر اولین فاتح لوتسه در ۱۹۵۴ که کسی که در ۵۹ سالگی دائولاگیری را هم صعود کرده بود، در سن ۶۲ سالگی بر اثر خیز ریوی در شیشاپانگما کشته شد. در ۱۹۹۹ همچنین مرگ الکس لو بهترین کوهنورد آمریکا ودیوید بریجدر بر اثر سقوط بهمن بار دیگر نام شیشاپانگما را بر سر زبانها آورد. کنراد آنکر(کسی که موفق شد پس از۷۵ سال جسد مالوری را در اورست بیابد) دیگر عضو این گروه بود که از این حادثه جان سالم به در برد.
نکات دیگر
بدون شک امروز شیشاپانگما بعنوان یک ۸۰۰۰ متری محبوب کوهنوردان و گردشگران را به تبت جذب می کند. در نتیجه تیمهای تجاری زیادی نیز به این کوه روی آورده اند و احتمالا این کوه پس از اورست، چوآیو، گاشربروم IIمحبوبترین و پر صعودترین ۸۰۰۰ متری می باشد.
تیم ملی کوهنوردی ایران در بهار ۱۳۷۹ پس از فتح چوآیو به شیشاپانگما رفت و سه عضو این تیم در ۷ خرداد موفق به فتح قله شدند.

منبع: انجمن شهروند الکترونیکبرچسب‌ها: شیشاپانگما


برچسب‌ها: فردوسی؛ شعر


اسراء دختر 9 ساله ای است که تحت مربیگری پدرش تمرین سنگنوردی می کند و نسبت به سن خود پیشرفت بسیار خوبی دارد.

اسراء دختر 9 ساله در حال تمرین یومار شهریور 1391

او مدتی است که با پدرش تمرین یومار نیز انجام می دهد. 

خیلی دلم می خواست یومار را یاد بگیرم چون وقتی شهریور سال گذشته( 1390)برای اولین بار با تعدادی از اعضای هیئت و گروه قاجر به غار گلسانه در بین راه بیجار - سنندج رفته بودم، موقع یومار زنی خیلی دچار مشکل شدم. (البته غارهای زیادی رفته بودم اما غاری که احتیاج به ابزار فنی داشته باشد تا به آن روز نرفته بودم) 

در این پیمایش دو نفر از غارنوردان سنندج به نامهای آقایان: پیام رضابخش و نبی احمد پناه به عنوان راهنما ما را همراهی کردند و زحمات زیادی کشیدند. 

گزارش کامل این برنامه (پیمایش غار گلسانه)در سایت کوهنوردی قاجر قروه تاریخ 18 شهریور 1390 موجود می باشد.

دهانه غار گلسانه شهریور 1390

این غار سه چاه دارد که عمق آنها 45 متر، 25 متر و 15 متر می باشد که با ابزار گذاری فرود و صعود می شود. 

غار گلسانه شهریور 1390

وقتی برای اولین بار به این غار رفتم در فرودها هیچ مشکلی نبود اما چون هیچ تجربه ای در یومار زنی نداشتم موقع صعود واقعا سختی کشیدم این مسئله باعث شد تا سعی کنم حتما یومار را یاد بگیریم و انگیزه ام برای غارهای فنی بیشتر شد.

البته ما هیچ گونه وسایل مخصوص غارنوردی نداشتیم و با همان امکانات محدود سنگنوردی رفته بودیم.

چاه اول غار گلسانه شهریور 1390

غار گلسانه شهریور 1390

مهر ماه 1390 با دو نفر از همنوردان به غار دیگری به نام درویش خاکی که در روستای نجف آباد در 30 کیلومتری بیجار قرار دارد، رفتیم. این غار دوچاه داشت که یکی 3 متر دیگری 17 متر بود در  پیمایش این غار هم دو نفر از غارنوردان سنندج به نامهای آقایان: محمد مهدی پناه و میدیا هاشمی به عنوان راهنما ما را همراهی کردند و نهایت لطف و محبت را داشتند.

گزارش کامل این برنامه(پیمایش غار درویش خاکی) در سایت کوهنوردی قاجر قروه تاریخ 22 مهر 1390 موجود می باشد.

چاه اول غار درویش خاکی مهر ماه 1390

چاه دوم غار درویش خاکی مهرماه 1390

غار درویش خاکی مهرماه 1390

غار درویش خاکی همراه آقای مهدی پناه و همنوردان گروه قاجر مهر ماه 1390

چاه اول غار درویش خاکی مهرماه 1390

حالا بعد از یکسال موفق شدم روز پنجشنبه 8 شهریور با اسراء و پدرش آقا داوود، در مسیر قاجر2 که در کوه کولاوا(کومالیا) می باشد تمرین یومار زنی داشته باشم.


تمرین یومار همراه اسراء شهریور 1391

مسیر قاجر 2 بصورت کلاهک و حدود 15 متر می باشد و جای خیلی مناسبی برای تمرین یومار و پله رکاب می باشد.

اسراء در مسیر قاجر 2 شهریور 1391

آقا داوود خودش کارآموزی غار رفته بود و همان روشها را هم یادم داد که بسیار ممنون ایشان هستم.

یک بعد از ظهر بسیار مفیدی همراه اسراء  و پدرشان داشتم و آرزویم موفقیت اسراء در این عرصه می باشد چون بسیار مستعد و فعال می باشند امیدوارم  رویاهای کودکیم را او به انجام رساند. 

اسراء و پدرش که مربی او می باشد شهریور 1391


من و اسراء شهریور 1391

ابتدای مسیر قاجر 2 شهریور 1391

پدر اسراء در حال فرود شهریور 1391

معرفی غار گلسانه را در ادامه مطلب بخوانید...


برچسب‌ها: غار گلسانه, غار درویش خاکی, تمرین یومار
ادامه مطلب >

گروه فرهنگی هنری "رستاک" برگزار می نماید:

چهارمین نمایشگاه آثار هنری و صنایع دستی ویژه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

زمان: 11 الی 16 شهریور ماه سال 91 ؛ ساعات 21:00 - 10:00

مکان: تبریز - میدان ساعت - عمارت شهرداری

Is held by "RASTAK" Art-Cultural Group

The 4th exhibition of artwork and handicraft for supporting the children with cancer

Time: 2012, September 1-6 ; 10:00 - 21:00

Place: Shahrdari Hall - Saat Saquare - Tabriz


پی نوشت: از دوستان خواهش می کنم تا به هر طریقی که خود صلاح می دانند در مورد این نمایشگاه, به ویژه به دوستانی که دسترسی به فضای مجازی ندارند, اطلاع رسانی فرمایند.

منبع: TabrizmounT


برچسب‌ها: نمایشگاه آثار هنری

این پست به مناسبت اولین صعودم به دماوند که در تاریخ 8 شهریور 1386 بود، می باشد.

قله دماوند شهریور  1386

از زمانی که با کوه و کوهنوردی آشنا شدم، در رویاهایم دلم می خواست به بلندترین قله ایران (دماوند) بروم.

 با توجه به اینکه هر چهار برادرم کوهنورد بودند، آنها از کودکی مرا با خود فقط به ارتفاعات شهر خودمان (قروه) می بردند.
وقتی 12 ساله شدم برای اولین بار از قروه، برادرم (طیب) سال 1356 با دو همنوردش به دماوند صعود نمودند. وقتی آنها می رفتند از برادرم خواستم که مرا هم ببرد اما او گفت: هر وقت 15 ساله شدی می برمت الان زوده چون از نظر پزشکی اشکال داره که به ارتفاعات بالا بری. من هم دلیلش را پذیرفتم.
تا اینکه 15 ساله شدم دوباره آن سال برادرم دماوند رفت اما این بار برادر دیگرم (بیژن) را که از من بزرگتر بود، با خود برد.
دوباره گفتم چرا مرا نمی بری؟ حالا که 15 ساله شدم اما او گفت: الان اجازه نمی دهند زنها و مردها با هم بروند(اوایل انقلاب بود) هر وقت اجازه دادند، حتما خواهم برد.
خیلی غمگین شدم. تا وقتی که آنها برگشتند من ناراحت بودم.
 یادمه برادرم(بیژن) وقتی دید هنوز بهانه می گیرم و ناراحتم، یک عکس رنگی که از دماوند گرفته بود، به من داد و گفت: خواهرم چرا ناراحتی؟ این عکس دماوند را جلوی پاهایت بگذار و روزی چندین بار از آن بالا برو و تصور کن از دماوند بالا می روی چرا دیگه اینقدر قصه می خوردی.

این همان عکسی است که قرار بود هر روز از آن بالا روم و مربوط به سال 1357 می باشد

خلاصه این کار او باعث خنده ام شد و سعی کردم مسئله را فراموش کنم.

بعد از آن باز بارها و بارها همه برادرانم به ترتیب دماوند رفتند اما باز قسمت نشد که بروم. چندین سال هم به خاطر خواندن درس و فرزندانم از محیط کوه دور بودم البته بصورت محدود و تفننی می رفتم.

تا اینکه شهریور ماه سال 1386گروه کوهنوردی قاجر به همراه گروه مخابرات قروه برنامه دماوند داشتند و برادرم سرپرست این برنامه بود و برای اولین بار 5 نفر از بانوان قروه نیز حضور داشتند. (26 نفر در این برنامه شرکت نمودند)

قله دماوند گروه قاجر و گروه مخابرات قروه شهریور  1386

بالاخره آرزوی دیدارقله دماوند در سن 44 سالگی برایم میسر شد اگرچه خیلی دیر شده بود اما برادرم به قولش وفا کرد و مرا همراه خود برد و آن صعود برایم خاطره انگیزترین صعود شد. 

بعد از آن هرسال همراه برادرم  به دماوند رفتم اما اولین صعود برایم جلوه خاصی داشت. 

 مائده دختر عمویم -خودم- صدیقه همسر برادرم- طیب برادرم- پویا برادر زاده ام شهریور  1386

اولین گروه 5 نفره بانوان: خودم- صدیقه- مائده- یاسمن- طاهره شهریور  1386

مسیر بارگاه سوم: همراه یاسمن و صدیقه شهریور  1386

مسیر جبهه غربی دماوند همراه گروه قاجر تیرماه  1387


          جبهه غربی کنار پناهگاه سیمرغ تیرماه  1387

بارگاه سوم همراه گروه قاجر تیرماه 1389

مسیر قله تیر ماه 1389

مسیر بارگاه سوم تیرماه 1389

بارگاه سوم همراه گروه قاجر خرداد ماه  1390

مسیر قله همراه برادرم طیب و شیلا برادر زاده ام خرداد ماه 1390

پی نوشت:نکته های  مهم در این صعودها به ترتیب:

شهریور سال 1386: 26 نفر بودیم که 21 نفر از آنها برای اولین بار صعود می کردند و یاسمن  با 14 سال سن جوانترین فرد گروه بود.

مهمترین مسئله در این صعود برایم شناخت بیشتر پیشکسوتان و معنی پیشکسوت بود. در این برنامه برادرم (طیب) سرقدم بود و با صبوری هرچه تمام تر 26 نفر را همراهی می کرد اما مهمتر از آن وجود آقای شهرام نعمتی بود که وقتی به قله می رفتیم در سرتاسر طول برنامه بارها و بارها از ابتدا و انتهای صف می رفتند و به چهره تک تک اعضا نگاه می کردند و زمانی که مطمئن می شدند، مشکلی نیست دوباره به جای خود بر می گشتند.

این برایم بسیار ارزشمند بود مخصوصا بعد از آبشار یخی قدم هایمان بسیار سنگین برداشته می شد و با کندی و سختی حرکت می کردیم اما ایشان با انرژی غیرقابل توصیفی تیم را حمایت می کردند. آنجا معنی پیشکسوت و صفات فرد کوهنورد بیشتر برایم ملموس شد.

تیر ماه سال 1387: 19 نفر بودیم که 10 نفر از آنها برای اولین بار صعود می کردند و بانوان شرکت کننده 4 نفر بودند و این روز 27 تیر ماه بود که دقیقا مصادف با روزی بود که سامان نعمتی عضو گروه قاجر در نانگاپاربات ناپدید شد.

تیرماه سال 1389: 16 نفر بویم که 11 نفر برای اولین بار صعود می کردند 5 نفر از بانوان در این برنامه شرکت داشتند و در این صعود همنورد خوبم ژیلا عزیزی و برادرش (اهل صحنه کرمانشاه) همراه ما برای اولین بار دماوند را صعود نمودند.

خرداد ماه سال 1390: 16 نفر بودیم که 12 نفر برای اولین بار صعود می نمودند بانوان در این برنامه 6 نفر بودند

برادرم طیب از سال 1356 تا 1390  برای 39 مرتبه دماوند را در فصول مختلف صعود می کرد (البته دوبار هم از آن تاریخ به بعد دماوند را صعود تمودند که تا کنون 41 مرتبه می باشد)


برچسب‌ها: دماوند

    
قسمت سیزدهم: معرفی گاشربرم 2 سیزدهمین قلـه مرتفع هیمالیابـا ارتـفـاع  8035متـر
   
  گاشربروم 2 ياk4
سلسله جبال: آسياِه ميانه- قراقروم
موقعيت: گلگيت- بالتيستان ( چين/پاکستان)
کشور: پاکستان
قاره: آسيا
عرض جغرافيايي: 75/35 درجه شمالی
طول جغرافيايي: 65/76 درجه شرقی
درجه سختی: اکسپديشن کوه اصلی
بهترين زمان صعود: ژوئن،ژولای ،آگوست
نخستين سالی که صعود گرديد: 1956 توسط يک تيم اتريشی
توصيف:
گروه گاشربرومها توده عظيمی از قلل هستند که همچون یک نعل اسب در جنوب يخچال گاشربرومها قرار گرفته اند. در شرق يخچال گاشربرومها، گاشربروم يک توسط گردنه ای از گاشربروم 2 و 3 جدا شده و قله گاشربروم 2 در فاصله 5 کيلومتر و 530 متری از قله گاشربروم يک قرار دارد.
در قسمت شمال غربی از اين قلل گردنه ای مرتفع قله زيبای گاشربروم IV را به اين توده متصل نموده، و در جنوب اين قلل خط الراسی همچون زين گاشربروم V و VI به توده اصلی وصل کرده است. در نامگذاری کلاسيک قلل منطقه که توسط جی.مونگومری صورت گرفت وی گاشربروم I را کی5 و گاشربروم II را کی4 نامگذاری نمود. اما نام گاشربروم که نامی است بالتی، دیواره درخشان معنی می دهد و اشاره ای است به دیواره درخشان گاشربروم IV در هنگام غروب خورشید.
گاشربروم 2 دومين قله بلند در مجموعه کوههای گاشربروم و نيز سيزدهمين قله بلند در دنيا با ارتفاع 8035 متر در مرز بين چين /پاکستان در سلسله جبال قراقروم( هيماليا) واقع شده است. به طور کلی اين قله جزء يکی از آسان ترين قلل 8000 متری در نظر گرفته می شود.
اولين صعود به اين قله توسط يک گروه اتريشی به راهنمايي فريتز موراوک به همراه جوزف لارچ و هنس ويلنپارت در تاريخ هشتم ژولای 1956 روي داد. آنها کمپ يک را در ارتفاع 6005 متری و يک کمپ موقت را در ارتفاع زير 7620 متری برپا کردند. صعود به اين قله هم بر روی صخره و هم بر روی يخ امکان پذير است و نيازمند مهارت های فنی- تکنيکی بالا ، قوای جسمی مناسب و هم هوايي می باشد. دسترسی به بيس کمپ از طريق اسکاردو بوده و در حدود يک هفته راهپيمايي بر روی يخچال بالتارو خواهد بود.
مسير استاندارد از طريق جبهه جنوب غربی است چرا که مسير نسبتاً بدون موانعینظير آبشر يخي وبهمن است معمولان يک اکسپديشنمعمولي درحدود هفت تاهشت هفته بطورل ميانجامد

تاریخچه صعود را در ادامه مطلب بخوانید...


برچسب‌ها: گاشربرم 2
ادامه مطلب >


برچسب‌ها: ایستگاه تامل

کوهنوردی از معدود ورزشهایی است که با همه سختی هایش حس سیری ناپذیری نسبت به ناشناخته ها را در انسان تقویت می کند.

علم چال محل کمپ

سال گذشته تیرماه 1390 به مناسبت سومین سالروز زنده یاد سامان نعمتی که در ارتفاعات نانگاپاربات جاودانه شد، صعودی با گروه قاجر قروه به قله علم کوه از مسیر حصارچال داشتیم.(گزارش کامل آن در سایت گروه کوهنوردی قاجر قروه تاریخ 27تیرماه 1390 موجود می باشد)

قله علم کوه همراه همنوردان گروه قاجر تیر ماه 1390

قله علم کوه همراه همنوردان گروه قاجر 1391

در طول مسیر محو آن همه طبیعت زیبا و ارتفاعات سرسخت منطقه علم کوه شدم  و خاطرات بسیار خوبی از آن صعود داشتم و مشتاق بودم باز بتوانم از جبهه های دیگر صعودی به قله داشته باشم تا اینکه به قول معروف یک بار دیگر علم کوه ما را طلبید و قرار شد از طریق گرده آلمانها به قله صعود کنیم.

همراه همنوردان در نزدیکی سنگ سماور در هوایی برفی

مسیر سیاه سنگها

این برنامه بسیار برایم هیجان انگیز بود چون تا به امروز چنین صعودی با ابزار فنی به قله نداشتم ( البته هفته گذشته از طریق دیواره تیغه شرقی به قله پریشان رفته بودم که در برابر گرده آلمانها بسیار محدود و کوتاه بودو گزارشش در همین وبلاگ موجود می باشد)

قله علم کوه همراه یاسمن مرداد 1391 

قله علم کوه همراه یاسمن تیرماه 1390

زمانی که پا بر قله 4850 متری علم کوه گذاشتم با همه خستگی جسمانی، بسیار مسرور بودم چون بار دیگر توانستم بر ضعفهای جسمانیم غلبه کنم و بیش از پیش معتقد شدم انسان موجودی است توانا و قدرتمند. 

قله علم کوه

مهمترین مسئله در این صعود برایم وجود همنوردان صبور و مقاومی بودند که همراهیم می کردند مخصوصا اینکه من و یاسمن  اولین بانوانی بودیم که از طریق گرده به قله صعود می کردیم و هیچ تجربه ای نداشتیم (اگر چه هر دو، سال گذشته از مسیر حصارچال به قله صعود کرده بودیم)

عبور از دهلیزهای یخچالی

بسیار خوشحالم که در طول مسیر توانستم از تجربیات ارزشمند همنوردان پیشکسوتم نهایت بهره را داشته باشم. 

گزارش کامل این صعود در سایت کوهنوردی قاجر قروه تاریخ 1 شهریور 1391 موجود می باشد.

همنوردانی که در این برنامه خوب همراهیم نمودند:

آقایان: شهرام نعمتی- رحمان مرادیانی- داوود مفاخری و خانم یاسمن نعمتی


منطقه حصار چال با مهدی و پسرم(مشتاق)تیرماه 1390
برچسب‌ها: گرده آلمانها, علم کوه

مطالب جدیدتر

«کومالیا» همان کوه «کولاوا» در جنوب غربی قروه کردستان می باشد که از دوران کودکی با آن آشنا بودم و مثل همه کوهنوردان این شهر، کوهنوردیم را از آنجا شروع کردم. هر بار که پای بر روی قله آن می گذاشتم، با شور و هیجان وصف ناپذیری می گفتم: «کولاوا» برایم همان هیمالیای کوچک شده می باشد به همین خاطر آن را بر وزن «هیمالیا» تلفظ می کردم. حالا می خواهم وبلاگم همان تلفظ خاطرات گذشته ام باشد پس به وبلاگ «کومالیا» خوش آمدید... بیشترمطالب این وبلاگ به صعودهایی که با همسر و همنوردم (مهدی لقایی) داشتم، اختصاص دارد.

پیوند ها

گروه کوهنوردی قاجر قروه

کوه نوشت

کوه نامه

کلاغها

گامی نزدیکتر به خدا

شازده کوچولو

فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی

سنگ و رنگ

انجمن پزشکی کوهستان ایران

خاک خوب

مکث

گل کوه

نشاط کوهستان

گروه کوهنوردی کلکچال

کوه و کوهنوردی

طنز کوه

پلوار70

دیوانه کوه

سحر

گروه کوهنوردی و غار شناسی آرش سنندج

تجهیزات لوازم کوهنوردی

ایران را بگردیم

ایران سرای جاودان

غار یار

tabrizmount

دیار الوند

همطناب من

رقص طوفان

قزل کوه

کوه نیوز

نوبهار

آتش در کوهستان

سفرنامه پورتال جهانگردی پارسا

فرهنگ چال

صعود قلم

کانون کوهنوردان اوراز مهاباد

زندگی در کوهستان

زاگرس زیباترین زیباهاست

رازکوه

صخره

فاتحان خورشید

هزارتومان بده

کوهنوردان سایپا

کوهستان(آقای چلوئیان)

ندای کوهستان

کوهستان(رامیار)

غریبه

طبیعت

عشق پاک

ماگما

آرام کوه

علم کوه

دومان

لاوی ته ره غه

کوهستان حقیقت

غارنوردان استان کردستان

انجمن کوهنوردان مهاباد

نگاه نزدیک

چون کوه استوار

گروه کوهنوردی فرهنگ زاهدان

حصار چال

فریادی در کوهستان

همسفر

شاخه وان( دیواندره)

دیار بیستون

شاودالان

مشانه

کوه قاف

فهرست مرجع کوهنوردان- معرفی کوهنوردان

نوشته هایی برای خودم

نسیم بارانی کوهستان

سنگنوردان

برج سینا

اوجالاردا

یاغیش

دل نوشته ها

گل حسرتی

عاشق طبیعت

سنگنوردی و کوهنوردی فنی

نقاب کوهستان

هه لگورد پیرانشهر

دئنا

گشت سنگ

افق کوهنوردی و غار نوردی

گروه کوهنوردی فراز رشت

کوه و زندگی

طبیعت

سیالان

گروه کوهنوردی فرهنگیان داراب

هورامان هانه به رچه م

سبدداغی ماکو

ادیب خالدیان

کلوپ کوهنوردان سولدوز

کوه قاف

همه ما

گروه دوچرخه سواران باران

کلماتی از یک کوهنورد

کوهستان(محمد داهیم)

دنیای پرندگان

کوهستان تهران

گروه کوهنوردی میعاد شیراز

طبیعت گرد

گلستان رامیان

تارا توریسم

کیجا

مهتاب کوه

کوسان(میثم ایرانپور)

بانوان دوستدارطبیعت بردسکن

کوهستان(محمد داهیم)

رخسار بیستون

بهار بارانی

همنورد من

لوازم کوهنوردی دونا

همه ما

باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان

سنگنوردی کراکس

هما

گروه کوهنوردی پیارو اشترانکوه

پاتیرام خداوند آرامش

سهند توپراقی

از امدادیار تا ایثار

کوهنوردی

قله های مه گرفته

چله خانه

خبر گزاری مهر

کوهنوردی اردیبهشت

گروه کوهنوردی راخ صحنه

کافه تماشا

طبیعت گرد

باشگاه کوهنوردی شیراز

قریه چنار

هواشناسی

زن ایرانی

فلامینگوی کیمیای قشم

کوهستان(میلاد احمدی)

کوهنورد محکم باش...

کانون شهید فهمیده

گروه کوهنوردی آرش خرامه

الوند همدان اورست کوچولو

زیباییهای طبیعت این سرزمین

گروه کوهنوردی نور پاوه

تمام زندگی من

روستای طوغان باباگرگر

رویای هیمالیا

گروه کوهنوردی آریوبرزن شیراز

هیئت پارس آباد

نسیم کوهستان

بر فراز کوهستان و اوج آسمان

مهربان داغلاری

کوهنورد پارس

بیستون کوه

ویکی کوه

نسیم کوه

گروه کوهنوردی زرین دلیر

من و کوهنوردی

بیستون کوه

کوهنورد آزاد

یاماج

سنگبانوس

نادین

گارماپاتا

کارگاه عکاسی

آمار وبلاگ